Największa czarna dziura, o której napisano wiele artykułów i której istnienie zostało potwierdzone przez naukowców, budzi w naszej wyobraźni wiele pytań i wątpliwości. Co tak naprawdę stanowi tajemnicę jej składu oraz jak wielka jest w rzeczywistości? Czy rzeczywiście istnieje jakieś ryzyko, że może ona pochłonąć cały nasz Układ Słoneczny? Przeczytaj i dowiedz się więcej o fascynującym świecie czarnych dziur.
Największa czarna dziura – jak ją odkryto i jakie są jej parametry?
Największa czarna dziura, jaką dotychczas odkryto, znajduje się w galaktyce Messier 87. Dokładne pomiary wykazały, że jej masa wynosi około 6,5 miliarda mas Słońca, a promień zdarzenia – czyli granicę, za którą nie może uciec promień światła – to aż 17 razy większy promień Ziemi! Odkrycie tej gigantycznej formy materii stało się możliwe dzięki użyciu teleskopów wierzchołka Mount Mauna Kea na Hawajach oraz w Chili oraz danych zebrane przez satelitę Event Horizon Telescope. Ten jedyny w swoim rodzaju kompleks teleskopów pozwolił na połączenie danych z różnych zakątków świata i stworzenie pierwszej na świecie fotografii czarnej dziury, która zachwyciła naukowców i amatorów astronomii.
Potężne oddziaływania czarnej dziury z otaczającym ją środowiskiem – jakie to mogą mieć konsekwencje?
Czarne dziury są niewątpliwie jednymi z najbardziej fascynujących, a zarazem jednymi z najbardziej tajemniczych obiektów we wszechświecie. Potężne oddziaływania, jakie wywierają one na swoje otoczenie, są niezwykle intensywne i często bardzo zaskakujące. Konsekwencje, jakie wynikają z tych oddziaływań, mogą mieć bardzo różnorodny charakter i wpływać na wiele różnych aspektów życia we wszechświecie. Jednym z najbardziej dramatycznych efektów oddziaływania czarnej dziury z otoczeniem jest pochłanianie materii, co prowadzi do emitowania ogromnych ilości energii w postaci promieniowania. To właśnie dzięki temu mechanizmowi często obserwuje się wybuchy czarnej dziury, które są w stanie zmienić całkowicie otaczające je środowisko.
Czy możemy się spodziewać odkrycia jeszcze większej czarnej dziury, która przekroczy wielkość obecnej rekordzistki?
Obecna rekordzistka wśród czarnych dziur, odkryta przez naukowców w 2019 roku, ma masę równą 70 razy większej od Słońca. Choć ta wartość jest już sama w sobie niewiarygodna, to eksperci zastanawiają się, czy może być ona jeszcze przekroczona. Z jednej strony istnieją modele teoretyczne, które przewidują istnienie jeszcze większych czarnych dziur, nawet takich, których masa bywałaby setki razy większa od tej rekordzistki. Z drugiej jednak strony, teoretycy uważają, że w obserwowalnym wszechświecie już wszystkie „duże” czarne dziury zostały odkryte. Oczywiście, nigdy nie wiadomo, co jeszcze czeka nas w przestrzeni kosmicznej, ale szansa na odkrycie jeszcze większej czarnej dziury wydaje się być coraz mniejsza.
Najważniejsze wnioski artykułu:
- Największa czarna dziura, odkryta w galaktyce Messier 87, ma masę wynoszącą 6,5 miliarda mas Słońca i granicę zdarzeń 17 razy większą niż promień Ziemi.
- Czarne dziury wzbudzają wiele zaskakujących reakcji w swoim otoczeniu, a ich oddziaływania prowadzą do emitowania olbrzymiej ilości energii w postaci promieniowania oraz zmian w otaczającym środowisku.
- Naukowcy przewidują istnienie jeszcze większych czarnych dziur, ale uważają, że już wszystkie „duże” zostały odkryte.